پرسش‌های متداول

در سامانه ثبت نام کرده‌ام ولی رمز عبور برایم ارسال نشده است. چه کار کنم؟

ابتدا بخش اسپم (هرزنامه) ایمیل خود را چک کنید تا مطمئن شویم پیام ارسالی در آنجا نباشد. اگر نبود، در صفحه ورود به سامانه یکبار از طریق گزینه «رمز ورود به سامانه را فراموش کرده‌ام» اقدام به دریافت رمز عبور جدید نمایید.

پیگیری مقالات به چه صورت انجام می گیرد؟

پیگیری صرفا از طریق سامانه انجام می شود.در صورت نیاز از طرف فصلنامه با شما تماس گرفته خواهد شد.لازم است بدانید فقط نویسنده مسئول مقاله می‌تواند آخرین وضعیت مقاله را از طریق سامانه نشریات در پرونده مقاله مشاهده کند، هرگونه تغییری از وضعیت مقاله به نویسنده مسئول اطلاع داده خواهد شد و سایر نویسندگان می‌توانند از طریق نویسنده مسئول در جریان وضعیت مقاله قرار گیرند.

بررسی اولیه مقاله چقدر طول می کشد؟

در صورت کامل بودن مقاله و به فرمت بودن یک هفته زمان میبرد که در جلسه هیات تحریریه مطرح شود در صورت تایید برای داوری ارسال می شود.

چگونه مقاله ام را در سایت بارگذاری کنم؟

1-ورود به وب سایت مجله 2 -ثبت نام در سامانه و ثبت کلیه اطلاعات ستاره دار از طریق انتخاب گزینه ثبت نام. 3- ارسال نام کاربری و رمز عبور برای شما از طریق ایمیل نشریه. 4-انتخاب گزینه ارسال مقاله. 5-ورود نام کاربری و رمز. 6- انتخاب گزینه ارسال مقاله جدید. 7- انجام کلیه مراحل مربوط به ثبت اطلاعات مقاله. 8-دریافت کد مقاله از طریق ایمیل ارسالی از مجله مبنی بر خاتمه کار.

مقاله اصلاحی را چگونه در سایت بارگذای کنم ؟

1-ورود به سایت نشریه. 2- ورود به بخش نویسنده که شامل سه بخش مقالات جدید، نیازمندبازنگری و تصمیم گیری شده می باشد. 3- انتخاب بخش نیازمند بازنگری.4-انتخاب مقالات نیازمند بازنگری. 5-کلیلک روی کد مقاله مورد نظر. 6-انجام اصلاحات هر یک از بخش های نوع مقاله، عنوان کامل مقاله، مشخصات نویسندگان، چکیده مقاله و کلید واژگان، در صورت نیاز. 7-ارسال فایل اصلاح شده


دقت کنید که برای این کار حتما باید از صفحه شخصی نویسنده مئول وارد شوید.

در مراحل داوری مقاله، تغییر اسامی و ترتیب آنها امکان پذیر است؟ اصلاحات مقاله به ایمیل چه کسی ارسال می شود؟

خیر، مسئولیت حفظ حقوق دیگر مؤلفان به عهده نویسندۀ مسئول است و با او تماس گرفته و مکاتبه خواهد شد.

مهلت انجام اصلاحات داوری چقدر است؟

پس از داوری نویسنده مسئول باید تمامی اصلاحات مورد نظر داوران را حداکثر ظرف دو هفته اصلاحات اعمال و مقاله بازنویسی شده را که در آن پاسخ نویسندگان به نکات مدنظر داوران درج شده بدون حذف کامنت های داوری تا  به راحتی قابل تشخیص باشد، در سامانه نشریه بارگذاری کند. عدم ارسال مقاله مذکور در مدت مقرر (حداکثر ظرف دو هفته) به نشانه انصراف مؤلف/ مؤلفان از ادامه فرایند بررسی و ارزیابی مقاله در این نشریه تلقی و مقاله رد و بایگانی خواهد شد.

نشریه توانمندسازی کودکان استثنایی شامل چه حیطه‌‌های پژوهشی برای ارسال مقاله است؟

بهترین و به روز ترین تحقیقات مرتبط با تمام جنبه ­های آموزشی، تحولی و به­ طور خاص توانمندی افراد استثنایی در زمینه های : ناتوانی­‌های شناختی-اختلال‌های ارتباطی-اختلال طیف اوتیسم-اختلال‌های حرکتی-ناتوانی های یادگیری-اختلال کمبود توجه و بیش فعالی-اختلال ­های اخلال‌­گرانه، کنترل تکانه، سلوک-اختلال­ های رفتاری در کودکان-اختلال های عاطفی در کودکان-کودکان تیزهوش-آموزش و پرورش ویژه-تشخیص و سنجش افراد استثنایی-خانواده و کودکان استثنایی-توانبخشی و مداخلات درمانی برای کودکان و نوجوانان استثنایی

هنگام ارسال مقالات الزامی است که ایمیل نویسنده مسئول در سامانه ثبت شود؟

در زمان ارسال مقالات، وارد کردن تمامی اطلاعات نویسندگان توسط نویسنده مسئول به طور کامل و صحیح ضروری است. بدیهی‌ست پس از گذر از مرحله ارسال به داوری امکان ویرایش اسامی وجود ندارد (الزامی است که هنگام ارسال مقاله نویسنده مسئول با ایمیل خود در سامانه ثبت نام کرده باشد).

علت تأخیر در مرحله بررسی اولیه مقاله چیست؟

 قبل از ارسال مقاله جهت هماهنگ نمودن مقاله با الگوی نشریه از نظر نحوة نگارش، به قسمت راهنمای نویسندگان مراجعه کنید. ضروری است در زمان ارسال مقالات، فایل اسکن شده تعهدنامه و تعارض منافع که توسط همه نویسندگان امضاء شده باشد، بارگذاری شود.بدیهی است در صورت عدم رعایت موارد فوق مقاله به نویسنده بازگردانده می شود که باعث تأخیر در روند بررسی مقاله می شود.

تعهدنامه و تعارض منافع چیست؟ چگونه به آن دسترسی داشته باشم؟

این فرم در  بالای صفحه اصلی وب‌سایت قسمت راهنمای نویسندگان برای دانلود قرار دارد. تکمیل این فرم به منزله تعهد شما در عدم ارسال همزمان مقاله به مجلات دیگر است. نشانی پستی، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت، ایمیل نویسنده مسئول در آن بایستی وارد گردد. همچنین بایستی تمامی نویسندگان مقاله آن را امضاء نمایند و شرح نحوه همکاری نویسندگان در آن ذکر شود. اگر مقاله حاصل طرح تحقیقاتی و یا حاصل پایان نامه دانشجویی است در این فرم قید می نمایید. اگر مطالعه انسانی است کد اخلاق درج  می گردد. توجه نمایید در صورتی که این فرم ها را به درستی تکمیل و ارسال ننماید مقاله در چرخه برررسی قرار نمی گیرد.

چگونه فرم ها را ارسال نمایم؟

این فرم ها را از قسمت راهنمای نویسندگان دانلود نمایید ، سپس پرینت کنید .اطلاعات آن با وضوح مناسب اسکن و سپس از طریق سامانه در بخش فایل‌های ضمیمه ارسال نمایید. برای ارسال از وب‌سایت با نام کاربری وارد شوید. سپس با مراجعه به صفحه شخصی در پایین صفحه روی افزودن فایل‌های ضمیمه کلیک نموده و فایل را آپلود کنید. خواهشمند است پس از تکمیل ، تصویر واضح و مناسبی از این صفحه تهیه نمایید و از گرفتن عکس با موبایل به صورتی که تصویر سیاه و کدر و تار باشد خودداری نمایید. 

هزینه چاپ پس از پذیرفته شدن مقاله چقدر خواهد بود ؟

هزینه ویراستاری، صفحه آرایی و پذیرش مقاله و اختصاص  DOI و انتشار الکترونیک :  750 هزار تومان بعد از  پذیرش نهایی مقاله (تاکید می شود لازم نیست نویسنده محترم این هزینه را در ابتدا واریز کند و فقط زمانی که اصلاحات مورد نظر داوران  انجام شد و مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است این مبلغ واریز می شود و فیش واریزی در صفحه شخصی نویسنده مسئول در  سامانه بارگذاری شود.

مدت زمان داوری و اعلام نتیجه داوری مقاله چقدر زمان می برد ؟

مدت زمان داوری بستگی به نوع نگارش مقاله شما دارد و از یک تا دوماه متغیر می باشد .

آیا نشریه نسخه چاپی (کاغذی) دارد؟

خیر. این نشریه صرفا به صورت الکترونیکی منتشر می‌شود.

مقالات نشریه به چه زبانی منتشر می‌شوند؟

متن کامل مقالات به زبان فارسی است. چکیده مقالات به زبان انگلیسی هم منتشر می‌شود.

آیا نشریه در نمایه‌های معتبر نمایه می‌شود؟

بله. برای اطلاعات بیشتر به بخش بانک‌ها و نمایه‌نامه‌ها مراجعه شود.

آیا امکان داوری سریع مقاله وجود دارد؟

خیر. در این نشریه امکان داوری سریع مقاله نیست.

چگونه می توانم با سردبیر و پرسنل نشریه در تماس باشم؟

 ابتدا پاسخ پرسش‌های خود را در پرسش‌های متداول جستجو کنید و اگر پاسخی نیافتید می‎توانید از طریق پست الکترونیک اختصاصی و یا بخش تماس با ما در سامانه سؤال خود را مطرح کنید، حداکثر ظرف سه روز کاری به شما پاسخ داده خواهد شد.

اخذ پذیرش مقاله چقدر زمان خواهد برد؟

1- پس از ارسال مقاله توسط نویسنده به سامانه، در مرحله اول مقاله از نظر رعایت راهنمای تدوین (حداکثر ظرف یک هفته) توسط کارشناس نشریه بررسی خواهد شد. (لطفا جهت تسریع در روند فرآیند داوری، قبل از ارسال مقاله، قسمت راهنمای نویسندگان را به دقت مطالعه کنید و مقاله را به طور دقیق بر اساس راهنمای تدوین موجود در سامانه تنظیم و ارسال کنید).


2. در صورت پذیرش در مرحله اول، مقاله در مرحله دوم از نظر کیفیت محتوا و مرتبط بودن موضوع توسط سردبیر، دبیر تخصصی و کمیته علمی مورد ارزیابی اولیه قرار خواهد گرفت. این مرحله معمولا یک هفته به طول خواهد انجامید.


3- پس از پذیرش در مرحله دوم، مقاله به حداقل دو داور ارسال خواهد شد. فرآیند داوری مقالات بدین شرح است:
الف : اگر دو داور مقاله را رد کنند، مقاله رد خواهد شد.